Čím se vyznačuje systém Kelbly

27.03.2013 17:39

Systém Kelbly je na trhu již mnoho let, a po celou tuto dobu, dochází ke zdokonalování celého systému pro dosažení maximální preciznosti. Proto jsou custom pušky Kelbly v oblasti přesné střelby nazývány chirurgickými nástroji.

Je pochopitelně mnoho dobrých konkurenčních systémů, Kelbly je však špička kterou používají ti nejlepší střelci po celém světě.

Nejlepší střelci jsou ti, kteří se opakovaně drží na prvních místech, kteří dělají rekordy a posouvají hranice střelby neustále dál. Stačí se podívat na výsledky světových soutěží. Čím střelci v těchto soutěžích střílí? Systémem Kelbly. Protože pokud chcete to nejlepší, není možné nakupovat "regálové výrobky" a není možné si nechat radit od obchodníků pro které je nejlepší jen to, co mají momentálně skladem, nebo na čem je největší marže...

Kelbly není značka, které dělají reklamu billboardy, ale výsledky!

V čem se systém Kelbly liší od ostatních:

- maximální tuhostí pouzdra závěru - na kterém "stojí" celá puška, maximální tuhost závěru zaručuje konzistentnost střelby

- absolutně jedinečný a přesný chod kliky závěru - žádné zadrhávání, žádná zbytečná síla, léty ověřená precizní vůle

- nízká váha závěru - váhu tak můžete přidat na profilu hlavně, abyste se vešli do váhového limitu, pokud chcete mít speciál na závody (můžete tak dát váhu do těžké hlavně, kde ji potřebujete pro přesnou střelbu mít). Chcete pušku na lov a nechcete se tahat s těžkou puškou? Potom použijete jiný profil hlavně. Lehkou hlavní z té samé pušky uděláte "ultralight" pro lov třeba v horách s naprostou precizností střelby pro lov.

- naprosto precizní výrobní tolerance 0,025 mm - myslíte, že je to zbytečné? Opak je pravdou! Nepotřebujete puškaře, hlaveň si vyměníte sami doma za pár minut. Stejně tak vám Kelbly udělá novou hlaveň, bedding do jiné pažby, pokud vás přestane bavit jedna disciplína, když chcete loveckou pažbu, nebo jen jinou barvu vaši oblíbené pažby, aniž byste museli posílat závěrový systém za moře, jako je to běžné u všech ostatních systémů na bázi Remington 700. Pochopitelně i tady je mnoho výrobců a prodejců, kteří tvrdí, že pro přesné střílení v jejich pažbách bedding nepotřebujete a ona to je částečně pravda. Ale už vám nikdo z nich nezaručí, že změnou vlhkosti, nebo teploty, nedojde k posunu zásahu, a to pokaždé jinam. Stejné je to u kmitu hlavně, který bude pokaždé jiný a tím se bude měnit i konzistentnost střelby.

- výměna hlavně bez nutnosti vyjmutí systému z pažby - to je další z řady naprosto dokonale promyšlených kroků k dosažení extrémně přesné střelby. Nemusíte tak řešit trable s momentem dotažení pažby, s rozebíráním dalších šroubů... Čím víc toho musíte rozebrat tím méně je výměna příjemná a tím více chyb můžete nedopatřením udělat. V USA kde se pořádají několikadenní závody je běžné, že si závodník na závod bere několik hlavní a v případě potřeby si závodníci běžně provádějí výměnu hlavně přímo na střelnici. Přijde vám to podobné jako u Blaseru? Ano, je to to velmi podobné, ale i tady je několik rozdílů. Celý systém je nesrovnatelně přesnější, protože primárně vznikl pro Benchrest. Měníte pouze hlaveň, puškohled stále zůstává na pouzdře závěru, což je opět další z řady příznaků toho, jak výrobce promyšleně eliminoval veškeré chyby, které by při výměně hlavně mohly nastat. V přesné střelbě pochopitelně není vůbec prostor přemýšlet o něčem takovém, jako je sundávací montáž! Pochopitelně s výměnou hlavně můžeme měnit i ráži, která je pro daný závod nebo lov nejvýhodnější, a to vše v rozmezí několika málo minut sám doma, nebo na střelnici.

- hlavně od Kelbly - jsou vyráběny s úplně stejnou precizností. Kelbly si pochopitelně hlavně nedělá sám, používá hlavně Krieger nebo Brux, kde výrobce garantuje s přesností na tisíciny milimetru tloušťku stěny hlavňoviny od vývrtu, hlavně jsou vymražovány, aby bylo zachováno konzistentní pnutí při různých teplotách a systém tak vykazoval konzistentní výkony. Ale ani tady není hlaveň Krieger vždy to samé jako od Kelblyho. Mnoho výrobců se rozhodlo hlavně ještě "vylepšit" a upravit jejich konturu, čímž hlaveň přichází o nejpodstatnější ze svých výhod. Kelbly vám udělá komoru v hlavni dle vaší konfigurace, protože to je jedna z nejpodstatnějších částí při konfiguraci celého systému. Pokud si nejste jisti, poradíme vám, jakou komoru a konfiguraci udělat. Pokud si svou hlaveň "vystřílíte" a chcete si objednat novou, udělá vám Kebly naprosto identickou hlaveň se stejnou komorou. Můžete tak použít stejné nábojnice, stejné střely a dokonce i stejné laborace. Pravě proto si mohou dovolit špičkoví závodní střelci vyměnit hlaveň v průběhu závodu bez obav, že bude něco jinak. Pokud chcete udělat maximum pro preciznost střelby, objednáte si např. na závody do 300 m jednu ráži a pokud pojedete střílet na 1.000 m objednáte si jinou ráži, kterou můžete bez potíží měnit dle aktuální potřeby.

- pažby Kelbly - jsou navrženy a zkonstruovány léty praxe a zkušeností střelců. Jedná se o velmi tuhé a lehké pažby. Protože všechny součásti celého systému spolu navzájem souvisí, je na pažbu kladem velký důraz. Pažby Kelbly, ale i mnoho dalších pažeb, je možné na systému libovolně měnit. Výměna je otázkou několika minut. Špičkové pažby Kelbly nemají příliš nastavovatelných částí jako je licnice, botka, atd. Vše, co Kelbly vyrábí, jsou custom výrobky. Nejsou určeny pro to, aby si je např. vojáci v poli měnili, není tak třeba, aby byla pažba nastavitelná pro 60 kg střelce tak pro 100 kg střelce - praxe ukázala, že většina universálních věcí není určena pro dosažení maximálního potenciálu (ani od auta se kterým můžete na silnice i do terénu nebudete chtít žádné špičkové výkony v terénu a zároveň sportovní jízdu na dálnici... ). Tyto pušky jsou stavěny vždy pro konkrétního zákazníka, dle jeho požadavků. Proto i pažba je vybrána dle těchto požadavků. Kelbly začal nabízet i některé taktické pažby, aby uspokojil poptávku zákazníků z oblasti taktiky, kteří chtěli něco exklusivního. Díky precizním výrobním tolerancím je snadné kdykoliv pažbu vyměnit za jinou.

- spouště na systém Kelbly - jsou standardně nabízeny ve dvou variantách. Zákazník si může vybrat spoušť Kelbly, a nebo Jewell. Obě varianty jsou špičkou mezi spouštěmi, plynně regulovatelný od 1.5oz (cca 42 g) do 3.5lb (cca 1.6 kg), což uspokojí jak požadavky Benchrestových střelců, tak taktické střelce. Spouště pochopitelně splňují požadavky bezpečnostních standardů, jsou dodávány bez pojistky i s pojistkou. V případě pojistky se můžete rozhodnou zda má být pojistka horní nebo spodní, dle preferencí střelce. Zákazník však není limitován pouze těmito dvěma spouštěmi. Díky tomu že je na systém Kelbly možné použít všechny spouště, které jsou určeny pro závěry Remington 700 (což je nejrozšířenější systém závěru), je možné použít jakoukoli spoušť pro tento systém. Pokud by někdy v budoucnu přišla na trh nějaká dokonalejší spoušť, bude se bezpochyby vyrábět v provedení pro závěr Remington 700, a tak uživatele Kelbly nebudou mít problém se kterými se setkávají majitelé mnoha jiných systémů.